W dniach 19-22 października (dla panów) i 26-29 października (dla pań) odbędą się rekolekcje formacyjne, dedykowane wiernym Tradycji Łacińskiej. Doroczne Tradicolekcje obok pielgrzymki Tradiclaromontana na stałe wpisały się w doroczny kalendarz tej wspólnoty wiernych. Rekolekcje te odprawiane są według metody ćwiczeń duchowych, której filarami są liturgia, modlitwa, kontemplacja i pogłębiona katecheza. Celem tych ćwiczeń jest nieustająca odnowa życia wiernych Tradycji Łacińskiej w świetle istotnych i podstawowych treści nauki katolickiej oraz ukierunkowanie tegoż życia na wypełnianie Woli Bożej. W programie każdego dnia jest tradycyjna Msza Święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, nieszpory i szereg tradycyjnych nabożeństw. Uczestnicy odprawiają rekolekcje słuchając szeregu konferencji duchowych i poświęcając wiele czasu na rozmyślania a przy tym przez cały czas ćwiczeń zachowują święte milczenie. Tradicolekcje odbywają się w zamkniętym domu rekolekcyjnym, kilkaset metrów od sanktuarium na Jasnej Górze a wiec każdego dnia istnieje możliwość uczestnictwa w Apelu Jasnogórskim. Uczestnicy mają zagwarantowany nocleg i wyżywienie.

Tradicolekcje mają pomóc w rozeznawaniu Woli Bożej i ułatwić kształtowanie otaczającej rzeczywistości w taki sposób aby filarami życia stało się życie wiarą, życie liturgią, życie powołaniem do świętości oraz życie modlitwą. Rekolekcje odprawiane są osobno dla kobiet i mężczyzn w niewielkich grupach. Każdy dzień rekolekcji rozpoczynają o świcie modlitwy poranne oraz Msza Święta w tradycyjnej formie Rytu Rzymskiego, zaś zakończeniem dnia są modlitwy wieczorne i kompleta z rachunkiem sumienia. W ciągu dnia uczestnicy trwają na modlitwie podczas szeregu tradycyjnych nabożeństw. Ważne miejsce w programie rekolekcji zajmuje praktyka częstego nawiedzania Najświętszego Sakramentu oraz wieczorna adoracja z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. W trakcie rekolekcji, każdego wieczoru istnieje możliwość wyjścia i uczestnictwa w Apelu Jasnogórskim. Uczestnicy rekolekcji, za wyjątkiem czasu wspólnej modlitwy, zachowują milczenie. Każdego dnia uczestnicy wysłuchują kilku konferencji duchowych a w trakcie posiłków słuchająwspólnej lektury duchowej. Podstawą konferencji są Pismo Święte, Święci Ojcowie, liturgia i Urząd Nauczycielski Kocioła.

Wypróbowany przez wieki sposób odprawiania tradycyjnych rekolekcji umożliwia pogłębioną i kontemplacyjną relację z Bogiem w której osiągalnym celem staje się świadomość Woli Bożej. W najważniejszych aspektach chodzi tu o świadomość roli oraz znaczenia powołania człowieka w Kościele i w świecie, znaczenia jego codziennych zajęć, wartości życia rodzinnego oraz oddania Bogu i tym którzy do Niego należą. W ten sposób Tradicolekcje, odnawiają przymierze człowieka z Bogiem, budują duchowość człowieka i wzmacniają go poprzez wyrwanie z pędu codzienności, wyciszenie go i przewartościowanie motywacji w życiu codziennym. Tak aby „Wola Boża była moją wolą” i aby w każdej najbardziej prozaicznej czynności uświęcenie stało się faktem.

Uczestnictwo w rekolekcjach możliwe jest tylko dla osób zakwaterowanych w Domu Rekolekcyjnym, który jest obiektem zamkniętym i nie ma do niego wolnego dostępu z zewnątrz. Z tego też względu uczestnictwo w Tradicolekcjach przewidziane jest tylko dla tych wiernych którzy zapiszą swoje uczestnictwo za pośrednictwem formularza zapisów. W trakcie rekolekcji jest zagwarantowany nocleg, wyżywienie oraz ubezpieczenie. Rekolekcje prowadzą księża powołani do duszpasterstwa wiernych Tradycji Łacińskiej przez ordynariuszy w poszczególnych diecezjach, którzy zapewniają jednocześnie indywidualne kierownictwo duchowe poprzez możliwość przystąpienia do Sakramentu Spowiedzi, oraz odbycia osobistej rozmowy z księdzem. Wszelkie informacje dotyczące udziału w Tradicolekcjach można znaleźć na stronie internetowej – tradicolekcje.pl

Redakcja Tradicolekcje.pl

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicolekcje.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!